Etika i moral u biznisu
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Ekonomski fakultet, Istočno Sarajevo

САДРЖАЈ
Увод ............................................................................................................. 2
- Појам и поријекло морала ....................................................................2
- Појам етике. Етика као филозофска дисциплина.......................... 2
Пословни морал и етика ......................................................................... 4
Морална свијест........................................................................................ 5
Руковођење.................................................................................................7
- Морална свијест у руковођењу ............................................................. 8
Стил понашања........................................................................................11
Закључак....................................................................................................12
Литература ............................................................................................... 13
УВОД
Човјек се одувијек пита шта је то добро, а шта зло, настоји учинити оно што је боље, оно што је добро.
Човјек може поступити чисто људски, тј. чинити што му је воља, било то добро или зло, али може поступити и хумано, тј. настојећи учинити оно добро, из разлога што је мотивисан учинити добро. Овакав начин размишљања о питању добра ( и зла) назива се ЕТИКА.
- Појам и поријекло морала
Под појмом морала, најчешће се подразумјева систем норми или правила људског понашања. Као скуп правила, морал се заснива на нормама о добру и злу, а манифестује у вриједносном процјењивању људских поступака, у смислу које понашање је дослиједно човјека, а које не.
Морал је скуп одређених етичких поставки које одређена друштвена заједница живи како би се остварило неко заједничко добро, живјела нека вјеровања и постигли одређени циљеви. Морална правила могу бити: писани закони, писани или неписани обичаји, ’’истине вјере’’, идеолошко схватање система – режима, итд. И морал као скуп правила може бити предмет знаности који настоји систематизовати и етички опрвдати моралне поступке које заједница живи.
Морална норма настала је веома давно још у првобитној заједници. Током своје еволуције човјек је најпре живио у малим групама. Можемо да тврдимо, уважавајући значајна мишљења о овој области, да је поријкло морала људско, да се може наћу у људском друштву, у самом човјеку. Човјек као слободно, свјесно, стваралачко и одговорно биће ствара морал као творевину која служи очувању његовог људског идентитета.
- Појам етике, етика као филозофска дисциплина
Ријеч етика потиче од грчких ријечи ethos – што значи обичај, и ethikos што значи моралан. Етика је наука о моралу или о моралном феномену.
Етика је разумска дисциплина, тј. мисаони напор којим човјек настоји себи одговорити како ваља дијеловати, размишљати, тј. живјети да то буде исправније према себи и другима.
Етика је филозофска дисциплина која проучава морал, односно морални феномен у најширем смислу – проучава његово поријекло, циљеве и смисао моралног дијеловања.
Етика је прерасла и у знанствену дисциплину, у предмет опсежности проблематике и разрађености механизма, за исправно етично закључивање. Етика је у почетку била спојена са филозофијом и правом и имала је карактер практичног моралног учења. Њен положај се износио непосредно из природе космоса. Тек Аристотел је издвојио етику као посебну дисциплину. Сврстао је етику између учења о души и учења о држави. Циљ етике је стварање честитог грађанина државе.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!